پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد خودرو

پایگاه خبری اقتصاد خودرو با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک نهاد رسانه‌ای بی‌طرف است که از سال 1397 فعالیت خود را آغاز نموده و به طور تخصصی و اختصاصی به موضوع صنعت خودروی ایران می‌پردازد.
از اواخر دهه ۴۰ خورشیدی که ایران با مجوز شرکت بریتانیایی «تالبوت» اولین خودروی ملی خود را در شرکت «ایران‌ ناسیونال» یا «ایران خودرو» فعلی ساخت و نام «پیکان» را برای آن انتخاب کرد؛ بیش از نیم قرن از عمر صنعت خودرو در ایران می‌گذرد.
صنعت خودروسازی پس از نفت، گاز و پتروشیمی با کمابیش ۸۵۵ هزار پرسنل بزرگ‌ترین صنعت ایران به شمار می‌آید و ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تأمین می‌کند. با این حال صنعت خودروی ایران به دلایل متعدد کمتر مورد توجه قرار گرفته و کمتر هم رشد کرده است.

بر اساس داده‌های سازمان بین‌المللی سازندگان خودرو (OICA) در سال ۲۰۱۹ میلادی، ایران در فهرست بیشترین تولیدکنندگانِ خودرو در سطح جهان در جایگاه بیستم قرار دارد.
ایران تا پیش از اعمال مجدد تحریم‌ها سالانه بیش از یک میلیون خودرو تولید می‌کرد اما تحریم‌های ظالمانه آمریکا و خروج شرکت‌های خودروسازی مهم خارجی همچون پژو، رنو، مزدا و هیوندای از ایران بار دیگر بر چالش‌های پیش روی صنعت خودروسازی ایران افزوده است.
صنعتی که به طور مستقیم با سلامت و موضوعِ مرگ و زندگیِ شهروندان در ارتباط است از مشکلات متعددی مانند فقدان استراتژی، قیمت بالا، کیفیتِ نازل، امنیتِ ناکافی، تولید ِ اندک و زمان‌بر و عدم توسعه و روزآمدی رنج می‌برد.
هدف ما در پایگاه خبری اقتصاد خودرو توجه به همه این مشکلات و چالش‌ها، طرح مسائل و جست‌وجو برای یافتن راه‌کارهای خروج از بن‌بستِ صنعت خودرو در ایران است. هدف ما این است که با فراهم آوردنِ بستری سالم و حرفه‌ای از آخرین اخبار، تحلیل‌ها و گزارش‌های به‌روز و دقیق درباره‌ وضعیت صنعت خودروی ایران از یک سو به رشد و توسعه صنعت خودروسازی ایران و از سوی دیگر به تأمینِ هر چه بیشترِ حقوق مصرف‌کنندگان یاری برسانیم.

اخبار داخلی

تازه‌ها و تکنولوژی

اخبار خارجی